ORTODONTIJA
Ortodontija ir zobārstniecības nozare, kuras uzdevums ir koriģēt nepareizu zobu stāvokli un sakodienu, lai uzlabotu zobu funkcionālās un estētiskās īpašības.
Aicinām ikvienu iepazīties ar ABC ortodontijā!
Ortodontija ir zobārstniecības nozare, kuras uzdevums ir koriģēt nepareizu zobu stāvokli un sakodienu, lai uzlabotu zobu funkcionālās un estētiskās īpašības.
Aicinām ikvienu iepazīties ar ABC ortodontijā!
Lai ārstēšanas process būtu veiksmīgs, jārēķinās, ka tas būs ilgstošs, prasīs ļoti rūpīgu mutes higiēnu un atkārtotas vizītes pie ortodonta:
Ortodontiskā ārstēšana nepieciešama, ja ir
2. Breketes
3. Zobu regulāciju ar kapēm Invisalign full
4. Zobu ekstrakcijas
5. Žokļu ķirurģiju
Ļoti daudzos gadījumos, lai iegūtu optimālu ortodontiskās ārstēšanas rezultātu, ir nepieciešams lietot papildus aparatūras sakodiena attiecību vai zobu pozīciju korekcijai. Tās var tik izmantotas gan agrīnā vecumā (5 - 10 gadu vecumā) kā ārstēšana, kas samazina ortodontiskās problēmas smaguma pakāpi, gan arī kā daļa no ortodontiskās ārstēšanas pastāvīgajā sakodienā.
Ortodontiskās ārstēšanas gaitā ļoti bieži tiek lietotas dažādas aparatūras sakodiena korekcijai, kā arī vietas iegūšanai. Aparatūras var būt izņemamas, bet visbiežāk tās tiek uzcementētas (pielīmētas ar speciālu cementu) pie zobiem un tiek lietotas kombinācijā ar breketēm.
Ortodontiskās plates
Ortodontiskās plates parasti tiek lietotas maziem bērniem agrīnā maiņas sakodienā – laikā, kad mainās priekšējie zobi abos žokļos, kā arī šķiļas pastāvīgie sestie zobi abos žokļos. Platītes parasti tiek lietotas kā agrīnā iejaukšanās, lai samazinātu problēmas smagumu un atvieglotu tālāko ārstēšanu. Ļoti retos gadījumos tās ir kā vienīgais ārstēšanas veids, jo to iespējas ir salīdzinoši ļoti ierobežotas. Visbiežāk tām seko pamata ārstēšana jau pastāvīgajā sakodienā ar fiksētām sistēmām.
Plates var tikt lietotas atsevišķu zobu novietojuma korekcijai, piena zobu aizvietošanai un sakodiena problēmu korekcijai. Tās ir iespējams izgatavot dažādās krāsās, uz tām ir iespējams uzlikt dažādas aplikācijas, lai ieinteresētu pat vismazākos bērnus tās nēsāt.
Ierīces balsta nodrošināšanai
Dažkārt papildus fiksētām breketu sistēmām, lai nodrošinātu ortodontisko balstu jeb nevēlamu zobu pārvietošanos, tiek lietotas ortodontiskās miniskrūves vai miniplāksnes. Tās ir pagaidu ierīces, kuru mērķis ir atturēt zobu vai zobu grupu pārvietošanos nevēlamā virzienā vai tieši pretēji veicināt kādu noteiktu zobu pārvietošanos, neapdraudot citus zobus. Visbiežāk ortodontiskās miniskrūves tiek lietotas pastāvīgajā sakodienā pie smagām sakodiena anomālijām (piem. daudz trūkstošu zobu), kad ortodontiskās balsta ierīces kombinācijā ar fiksētām breketu sistēmām ir veids, kā nodrošināt optimālu problēmas korekciju.
Dažkārt priekšlaicīgi zaudēti piena zobi var radīt vietas trūkumu pastāvīgajā sakodienā, jo pastāvīgajiem zobiem ir tendence pārvietoties uz brīvo vietu. Šādos gadījumos var tikt lietoti vietas noturētāji vai aizvietojošās platītes. Tāpat arī papildus fiksētām breketu sistēmām, lai nodrošinātu ortodontisko balstu, tiek lietotas dažādas papildus aparatūras.
Retensijas aparatūras
Zobu un žokļu struktūra ir dinamiskas sistēmas, kas nepārtraukti mainās dzīves laikā. Pēc aktīvās ortodontiskās ārstēšanas perioda, lai zobi nostabilizētos jaunajā vietā, vienmēr ir nepieciešama retensija jeb rezultātu noturēšana ilgtermiņā. Tas nozīmē, ka noņemot breketes, ārstēšana vēl nav beigusies un ir jānēsā reteineri, kas ir labākais veids kā saglabāt skaisto smaidu, kura iegūšanai ir veltīts tik daudz laika un pūļu. Katram individuālam gadījumam ir nepieciešams individuālais retensijas periods un režīms, ko vislabāk noteiks Jūsu ārsts - ortodonts. Ja ortodontiskā ārstēšana ir veikta žokļu augšanas un zobu maiņas periodā, tad beidzoties augšanai var rasties zobu stāvokļa izmaiņas, un līdz ar to var būt nepieciešama papildus ortodontiska ārstēšana. Ortodontiskās ārstēšanas rezultātu stabilitāti ļoti ietekmē arī katra cilvēka anatomiskās īpatnības.
Ir iespējami dažādi reteineru veidi:
Breketes ortodontijā ir visbiežāk pielietotais ārstēšanas veids. Ar breketu sistēmu ir iespējams panākt kontrolētas visu zobu kustības un pārvietojumu visās trijās dimensijās. Pie katra zoba brekete tiek pielīmēta pie emaljas, netraumējot pašu zobu. Visās breketēs tiek iestiprināts loks, kuram mijiedarbojoties ar breketēm tiek koriģētas zobu rindas.
Mūsu klīnikā zobu un sakodiena korekcijai tiek izmantoti dažādi brekešu veidi:
Alaineru sistēma (Ordoline)
Mūsdienu zobārstniecībā varētu iezīmēt divus galvenos ārstēšanas veidus – viens ir tradicionālās breketu sistēmas un otrs mūsdienīgo, caurspīdīgu plastikāta kapju (alaineru) sistēmas.
Zobu taisnošanas kapes ir pierādījušas savu efektivitāti ne tikai vieglākos estētiskas zobu taisnošanas gadījumos, bet arī sarežģītās sakodiena koriģēšanas situācijās. Ar kapēm tiek likvidētas spraugas starp zobiem, iztaisnoti saspiestie zobi, salabots sakodiens.
Zobu taisnošanai nav vecuma ierobežojuma. Galvenais nosacījums – būt motivētam un pastāvīgi nēsāt kapes 22 stundas diennaktī.
Ordoline ir jaunākās paaudzes ortodontisko kapju sistēma. Pateicoties inovatīvajām tehnoloģijām, pārbaudītiem ārstēšanas protokoliem un plašai ortodontisko instrumentu klāsta integrācijai, ar Ordoline ortodontiskajām kapēm var veiksmīgi iztaisnot zobus un regulēt sakodienu pat vissarežģītākajos gadījumos.
Ortodontiskās kapes Latvijā kļūst aizvien populārākas. Kāpēc pacienti izvēlas kapes nevis breketes?
- Labāk prognozējami rezultāti.
- Maz pamanāmas uz zobiem.
- Nav alerģiskas, nebojā mutes gļotādu un zobu emalju.
- Ērti ēst un tīrīt zobus.
- Nav jāmaina ēšanas paradumi.
- Mazāk sāp, netraumē vaigus un lūpas.
- Mazāk vizīšu pie ārsta.
Ortodontiskās ārstēšanas rezultātā var iegūt skaistu smaidu, funkcionālu sakodienu, kā arī netieši uzlabot smaganu veselību. Savukārt, ja pacients izlemj neuzsākt ortodontisko ārstēšanu, visas nevēlamās zobu izmaiņas saglabāsies vai pat pasliktināsies.
Piesaki savu vizīti pie mūsu klīnikas ārstes- ortodontes Edmondas Niķes jau šodien un padari savu sapņu smaidu par realitāti!
Pirkumu grozs ir tukšs.